Startuj z nami  Dodaj do ulubionych  Napisz do nas
Wieści z Oddziału
"Krańce Europy"
17 maja we Fromborku rozpoczęła się trzydniowa międzynarodowa konferencja pt. "Krańce Europy". Otwarcie obrad nastąpiło o godz. 10.00 w kanonii św. Ignacego we Fromborku. Tam też odbyła się dwudniowa seria wykładów. Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu reprezentowali: Marian Tomaszewski - prezes i Piotr Adamiak - wiceprezes-skarbnik.
W czwartek uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu Andrzeja Rzempołucha z Muzeum War- mii i Mazur w Olsztynie nt. "Tradycje a współczesne pojmowanie tożsamości regionu". Ks. prof. dr hab. Alojzy Szorc z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawił zagadnienie pt. "Kardynał Stanisław Hozjusz i tradycja hozjańska w Braniewie w I Rzeczypospolitej i w Kościele powszechnym", a Anna Szkurłat z Zamku Królewskiego w Warszawie przybliżyła temat "Porcela- na korecka w polskich zbiorach". Z kolei Barbara Pospieszna z Muzeum Zamkowego w Malborku przedstawiła komunikat pt. "Malborska kolekcja porcelany koreckiej i baranowskiej". Igor Cho- meńczuk z Poleskiego Towarzystwa Naukowego zreferował zagadnienie "Korzec perła Wołynia - historia i współczesność". Odbyła się również prezentacja książki pt. "Orneta. Dzieje miasta" prof. dra hab. Stanisława Achremczyka. W programie było również zwiedzanie obiektu i ekspozycji porcelany z wyposażenia w dworu w Pielach w Szpitalu św. Ducha we Fromborku.
Kolejnego dnia, tj. 18 maja, uczestnicy konferencji zapoznani zostali z tematem "Mikołaj Ko- pernik w odbiorze człowieka współczesnego" przedstawionym przez mgr Elżbietę Topolnicką. Prof. dr Jerzy Gąsowski z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku przedstawił ze- branym zagadnienie pt. "Poszukiwania grobu Mikołaja Kopernika sezon 2004-2005", a mgr Hen- ryk Szkop z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zapoznał zebranych z tematem "Historia Muzeum M. Kopernika we Fromborku". Kolejnym przedobiednim tematem było zagadnienie "Ar- chitektura kościoła św. Katarzyny w Braniewie na tle historycznych związków z hanzeatycką Lu- beką", które przedstawił prof. dr Chrostofer Hermann z Uniwersytetu Gdańskiego. Po przerwie uczestnicy przeszli do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie zwiedzili obiekty muzeum oraz wysłu- chali koncertu pt. "Mikołaj Kopernik - wspomnienie w modlitwie" w wykonaniu artystów gdań- skich: Hanny Dys-Orany i J. Szadowiaka - trąbka. Następnie złożono wieniec i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. W części poobiedniej kolejni prelegenci przedstawili m.in. ta- kie zagadnienia jak: dr Ryszard Tomkiewicz z Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie - "Warmia i Mazury miejscem osiedlenia i zakorzenienia po 1945 roku" oraz dr Janusz Hochleitner z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - "Kapliczki w krajobrazie kultu- rowym Warmii".
W sobotę, 19 maja, odbył się wyjazd studyjny na trasie: Lidzbark Warmiński - Reszel - Święta Lipka - Olsztyn, gdzie w trakcie biesiady pt. "Noc w Muzeum - wokół zamkowej Baby" nastąpiło podsumowanie i zakończenie trzydniowej konferencji. Powrót z trasy nastąpił późnym wieczorem.
Marian Tomaszewski
[wstecz]