Startuj z nami  Dodaj do ulubionych  Napisz do nas
Wieści z Oddziału
Cross Kajakowy im. Tadeusza Kiwiało
Ogólnopolski Cross Kajakowy im. Tadeusza Kiwiało odbył się w dniach 19-21 czerwca 2009 r. Głównym organizatorem był Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Kajakowy Klub Turys- tyczny "DRUZNO" działający przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. W imprezie wzięło udział 100 osób z ponad 20 klubów.
Wśród organizacji i instytucji, które wspierały imprezę byli:
1. Urząd Marszałkowski w Olsztynie,
2. Urząd Miasta w Elblągu,
3. Uczniowski Klub Sportowy "PIRAT" w Elblągu,
4. Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu,
5. Klub Sportowy "Olimpia" Elbląg,
6. Polski Klub Adventure Racing w Gdańsku.
Dnia 19 czerwca 2009 r. w godzinach popołudniowych rozpoczęło się zakwaterowanie uczest- ników. Bazę noclegową stanowiło pole namiotowe na terenie przystani kajakowej KS "Olimpia" El- bląg, ul. Radomska 26 (1 000 m od miejsca startu) oraz Camping PTTK przy ul. Panieńskiej. Tego dnia osoby wynajmujące kajaki od organizatora mogły sprawdzić ich stan techniczny i wypróbo- wać je na wodzie. Przyjezdne ekipy miały możliwość sprawdzenia trasy crossu i miejsca startu. Wieczorem uczestnikom zorganizowano ognisko.
Następnego dnia, 20 czerwca 2009 r., od wczesnego rana trwały zapisy do crossu i zaczęły się przygotowania do wyścigu. Uczestnicy przepływali ze swoich miejsc noclegowych kajakami do miejsca startu. Tu podpisali wymagane oświadczenia, a następnie odbyła się kontrola łodzi i sprzętu asekuracyjnego.
Start nastąpił o godzinie 10.30. Wystartowało 100 osób z ponad 20 klubów. Ogólnopolski Cross Kajakowy im. Tadeusza Kiwiało jest typową imprezą o charakterze sportowo-rekreacyj- nym, składającą się z 2 etapów. I etap - cross kajakowy, odbywa się na 3 trasach: 10 km, 20 km, 40 km (w zależności od trasy uczestnicy płynęli przez: Kanał Jagielloński, rzekę Elbląg, Nogat, Szkarpawę, Zalew Wiślany, Zatokę Elbląską).
Uczestnicy startowali w następujących kategoriach łodzi z podziałem na dystanse 10 km, 20 km, 40 km:
- T-1 kajaki jednoosobowe,
- T-2 kajaki dwuosobowe turystyczne,
- T-2 mix kajaki dwuosobowe, w którym płynie mężczyzna i kobieta,
- K-2 kajaki dwuosobowe wyczynowe.
Dzieląc kajaki na turystyczne i wyczynowe posłużono się następującą zasadą: kajaki wyczy- nowe (obwód mierzony w odległości 1 m od dziobu wynosi 100 cm i mniej), kajaki turystyczne (obwód mierzony w odległości 1 m od dziobu wynosi 101 cm i więcej).
PUNKTACJA DRUŻYNOWA:
Każdy uczestnik za udział w crossie zdobywa punkty do rywalizacji klubowej:
- 10 pkt. za dystans 10 km,
- 20 pkt. za dystans 20 km,
- 40 pkt. za dystans 40 km.
Dodatkowo za zdobyte miejsce w swojej konkurencji uczestnicy otrzymują:
- I miejsce - 100 pkt.
- II miejsce - 90 pkt.
- III miejsce - 85 pkt.
- IV miejsce - 80 pkt.
- V miejsce - 79 pkt.
- VI miejsce - 78 pkt.
Ostateczna kolejność najlepszych klubów to:
1. KTK Drużno Elbląg,
2. WIR Elbląg,
3. MRKS Gdańsk.
Ogólnie wyścig zakończył się ok. godziny 15.20. Tuż po wyścigu na uczestników czekał ciepły posiłek w postaci grochówki w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 8 w Elblągu.
O godzinie 17 odbyła się dekoracja zawodników. Wśród otrzymanych nagród były:
1. dla trzech najszybszych osad na dystansie 40 km była nagroda specjalna od indywidu-     alnego sponsora,
2. za miejsca I-III w poszczególnych kategoriach nagrody rzeczowe,
3. nagrody specjalne dla najszybszych osad żeńskich,
4. puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn.
Wieczorem na terenie przestani Klubu Sportowego "Olimpia" Elbląg przy ul. Radomskiej 26 przygotowano poczęstunek dla uczestników oraz odbyła się impreza integracyjna przy ognisku.
II etap odbył się w niedzielę 22 czerwca 2009 r. O godzinie 9.00 uczestnicy zostali przewie- zieni autokarem do miejscowości Dębiny, by przepłynąć rekreacyjno-turystycznie trasę: Dębiny - Chruściel (rzeka Pasłęka, jez. Pierzchalskie).
Zaczęto od rozpakowania kajaków i sprawdzenia ich sprawności. Ze względu na krajobraz i niecodzienne widoczki, uczestnicy mogli w pełni odpocząć po sobotnim, dość ciężkim wyścigu. Pa- słęka to bardzo urokliwa trasa kajakowa. W całości jest rezerwatem przyrody "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce". Szczególną atrakcją tego etapu było przepłynięcie przez Jezioro Pierzchalskie, na którym podziwiać można bobry, a zwłaszcza ślady ich działalności. Jednak najważniejsze, że po- goda dopisała pomimo wcześniejszych obaw.
Na zakończeniu trasy na uczestników czekało ognisko i wszelkie specjały z nim związane. Nie zabrakło także gry na gitarze. Uczestnicy skorzystali z pobliskiej plaży, boiska do piłki siatkowej. O godzinie 17 nastąpił powrót na przystań, pakowanie i powrót do domów.
Mirosław Kreczman
[wstecz]